FOOTBALL
MIDLAND LEAGUE
Premier Division
Sporting Khalsa 2 (Craig Bannister, David Meese) Shawbury United 0
WEST MIDLANDS LEAGUE
Division Two
Church Stretton 1 Broseley 2
SPORTSJAM LEAGUE
Premier Division
Prees 1 Clee Hill United 5 (Craig Breakwell 2, Josh Carpenter, Steven Preece, Liam Whitbread)
Craven Arms Town 1 (Jason Mynett) Shrewsbury Juniors 2
Division 1
Brown Clee P Madeley Sports Res P
MONTGOMERYSHIRE AMATEUR FOOTBALL LEAGUE
Tanners Town Cup
Bishop's Castle v Llanfyllin Town, no result available
HEREFORDSHIRE FA COUNTY LEAGUE
Premier Division
Tenbury Town 0 Ewyas Harold 5
Tenbury Utd 2 Wellington Rangers 3
Orleton Colts 1 Ledbury Town 4
Division 1
Ludlow Colts v Fownhope Res, no result available
Holme Lacy Res 6 Orleton Colts Res 1 (Kieran Hollis)
Hereford City 1 (Kieran Bromley) Woofferton 3 (Dan Gower, Dean Harding, Luke Pugh)
TUDORS BUILDING SUPPLIES HEREFORDSHIRE JUNIOR LEAGUE
Under-12 HGTA League
Orleton 0 Ludlow 4
Lads Club Panthers 1 Tenbury 6
Under-13 HGTA League
Ross Juniors 4 Ludlow Town 9
Pegasus Juniors 2 Orleton 10
Under-14 HGTA League
Ludlow Town 1 Ledbury Swifts 0
Fownhope 3 Woofferton 0
Under-15 HGTA League
Ludlow Town 1 Shobdon Juniors 0
Under-17 HGTA League
Ludlow Town 2 Ludlow Arrows 2
RUGBY
MIDLANDS INTERMEDIATE CUP
Round 1
Silhillians 15 Cleobury Mortimer 12
Ludlow 31 Evesham 19
MIDLANDS JUNIOR VASE
Round 1
Church Stretton v Stourport, Church Stretton walk-over
Market Drayton v Bishop's Castle, Market Drayton walk-over
CRICKET
SHROPSHIRE COUNTY LEAGUE
Premier Division
Ludlow 230-8 (L Miles 54, S Roberts 45 no, W Sparrow 36, S Edwards 33, R Brathwaite 10. A Asif 3-31, R Parry-Jones 2-48) Frankton 167 (T Wilkie 71, S Lammie 32, J Wigley 28. J Williams 4-27, R Brathwaite 4-33)
Division 2
Bishop's Castle v Prees, abandoned due to unfit ground
Shrewsbury 3rd 184-4 (D Stone 55, S Pym 39, N Jones 26 no, L Fletcher 32 no. B Crump 2-27) Church Stretton 85-7 (A Crump 28 no. M Wear 2-11)
Division 3
Corvedale 42 (R Mantle 11, P Mantle 10. A Smith 3-7, D Tunks 2-8) Hodnet, Peplow & Tibberton 46-0 (R Barge 19 no, K George 17 no)
Cae Glas 116 (A Griffiths 47, I Holgate 25, G Candler 23. S Kemsley 4-16, C Massey 3-30) Ludlow 3rd 119-6 (E Riley 35 no, R Mapp 29, J Williams 22, W Wood 12. N Broadbent 2-10, G Davies 2-25)
Division 2 2nd Xl
Ludlow 2nd 174-5 (C Ammonds 109 no, T Miller 12. C Astley 2-34) Market Drayton 2nd 115-8 (N Meredith 52 no, C Edwards 32. C Ammonds 3-16, A Wall 2-11)
Division 3 2nd Xl
Cae Glas 2nd 122-0 (T Turner 60 no, A Kemp 46 no) Bishop's Castle 2nd 104-6 (S Norton 33, T Evans 31 no, C Irving 11. I Moult 2-16, A Carter 2-19)
Corvedale 2nd 93-5 (I Alderson 48, A Monteith 36. T Simpson 3-17, M James 2-29) Beacon 3rd 97-0 (B Martin 50 no, E Pharo 32 no)
WORCESTERSHIRE COUNTY LEAGUE
Division 4
Tenbury Wells 299-8 West Malvern 277-8
2nd X1 Division 4
Tenbury Wells 133-5 (N Payne 58 no, I Taylor 35. S Nicklin 4-29) West Malvern 135-7 (J Kyle 31, J Bird 27, O Rosoman 25, D Weston 17, S Jones 13. A Watts 2-23)
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here